Nové změny v oblasti udržitelnosti na finančním trhu vstupují do účinnosti

Právě vstupují do účinnosti novely evropských a českých právních předpisů o udržitelnosti v podnikaní investičních společností a obchodníků s cennými papíry:
- Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2021/1255 ze dne 21. dubna 2021, kterým se mění nařízení v přenesené pravomoci (EU) č. 231/2013, pokud jde o rizika týkající se udržitelnosti a faktory udržitelnosti, které berou do úvahy správci alternativních investičních fondů (AIFM)
- Vyhláška č. 184/2022 Sb., kterou se mění vyhláška č. 244/2013 Sb., o bližší úpravě některých pravidel zákona o investičních společnostech a investičních fondech, ve znění vyhlášky č. 52/2016 Sb. (správce UCITS)
- Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2021/1253 ze dne 21. dubna 2021, kterým se mění nařízení v přenesené pravomoci (EU) 2017/565, pokud jde o začlenění faktorů udržitelnosti a rizik a preferencí týkajících se udržitelnosti do určitých organizačních požadavků a provozních podmínek investičních podniků (MIFID II režim)
Nová regulace zejména redefinuje povinnost investičních společností a obchodníků s cennými papíry zohledňovat rizika udržitelnosti při:
- řízení rizik,
- investičních rozhodnutích,
- řešení konfliktů zájmů,
- školeních zaměstnanců nebo
- vyhodnocování investičních dotazníků (při testu vhodnosti).
Povinné subjekty se tak musí připravit na přenastavení vnitřních procesů a vnitřních předpisů jako jsou pravidla řízení rizik, organizační řád nebo pravidla řízení střetů zájmů. Změny se dotknou především oblasti řízení rizik, kde se riziko udržitelnosti stává materiálním rizikem, které bude potřebné identifikovat, měřit a omezovat.