18. prosince 2024

Nová éra evropských investičních fondů

Původní Evropský dlouhodobý investiční fond (ELTIF), zavedený v roce 2015, se kvůli přísným požadavkům příliš neuchytil. Letos však EU představila zásadní reformy, které mají tyto fondy zatraktivnit a umožnit veřejnosti investovat do alternativních typů aktiv.

Hlavní novelizační nařízení vstoupilo v platnost v lednu 2024, avšak jedno klíčové doprovodné prováděcí nařízení – které mohlo celý projekt „pohřbít“ kvůli sporům mezi ESMA a Evropskou komisí – bylo přijato a zveřejněno až na konci října 2024. Díky tomu se téma ELTIF 2.0 teprve začíná dostávat do povědomí finančního sektoru.

Tato změna otevírá příležitosti napříč celou EU, což může být šancí i pro české správce fondů, aby rozšířili své působení na zahraniční trhy. Například Lucembursko, tradiční lídr v oblasti správy fondů, bylo v přípravách těchto změn velmi aktivní a očekává se, že brzy představí nové fondy typu ELTIF.

Zajímavý je jak pro správce ELTIF, tak i pro klienty/investory

    1. jedná se právně o fond kvalifikovaných investorů, který může být ale nabízen veřejnosti bez omezení minimální výše investice,
    2. lze v něm kombinovat investice do různých typů aktiv tak, aby to dávalo smysl (prozatím šlo jen u FKvI s investicemi od 1 mil. Kč) – příkladný use case = v případě například tematického zaměření na zdravotnictví se může jednat o fond, který koupí zdravotnické zařízení generující výnos z pronájmu (nemovitost), vedle toho koupí podíl i v provozovateli toho zdravotnického zařízení, který také generuje výnos (de facto private equity, společnost neobchodovaná na regulovaných trzích), a dále například může k tomu koupit i cenné papíry (nadnárodních) společností obchodovaných na regulovaných trzích, které se věnují zdravotnictví,
    3. z pohledu regulace je vhodný pro přeshraniční nabízení v celé EU, jelikož má jednoduchý notifikační režim podobný UCITS fondům (výhoda oproti standardním FKvI či speciálním fondům pro veřejnost, například nemovitostním či jiným) = možnost expandovat do EU, tj. zvěšit objem fondu a tím například i více diverzifikovat apod.,
    4. s ohledem na potenciální složení portfolia fondu (vždy bude samozřejmě záležet na konkrétní investiční strategii konkrétního fondu) může mít vyšší výnosový potenciál než jiné typy fondů = opět šance pro investory, kteří mohou být znalí, ale nemusejí dosáhnout na minimální hodnoty investic u „standardních“ FKvI (1 mil. Kč),
    5. z pohledu české regulace se jedná o investiční fond ve formě FKvI, který při správném nastavení může využívat i sníženou sazbu daně z příjmů (5 %) plus čeští investoři (FO) do něj mohou u něj, jako u ostatních investičních fondů, využít možnosti časového testu.

ELTIF 2.0 je hybridem mezi fondy pro kvalifikované investory (FKvI) a retailovými fondy kolektivního investování (FKI). Nabízí větší flexibilitu portfolia podobnou FKvI (s určitými výjimkami, jako jsou šperky či víno), a zároveň umožňuje investice veřejnosti, pokud investor splní test vhodnosti založený na standardním investičním dotazníku.

Jednou z hlavních výhod ELTIF oproti FKvI a některým FKI (např. speciálním fondům) je zjednodušené přeshraniční nabízení v celé EU. Oproti zdlouhavému a někdy i problematickému notifikačnímu procesu u fondů řízených národní legislativou vyžaduje ELTIF pouze schválení domovským regulátorem, což distribuci do jiných států značně usnadňuje.

ELTIF je regulován přímo evropským nařízením, což zajišťuje jednotný režim ve všech členských státech. Na rozdíl od FKvI a některých FKI, které jsou implementovány prostřednictvím směrnice AIFMD, a tudíž vyžadují transpozici do národního práva, což může vést k odlišnostem.

Reforma ELTIF přináší správcům fondů vzrušující nový nástroj, jak oslovit retailové i kvalifikované investory, a to s kombinací flexibility, přístupnosti a jednoduché distribuce napříč EU. 

Další články